کد خبر: 1203

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۲۶ - ۱۳:۳۶

تنها در داروهای تک نسخه ای مشکل خواهیم داشت / برگزاری طرح شهید رهنمون در ۴۰ منطقه به مناسبت هفته بسیج

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ اظهار داشت: به مناسبت هفته بسیج در روز ۲۹ آبان ماه با حضور سردار یزدی و دکتر رییس زاده در منطقه ۱۷ و همزمان در ۴۰ منطقه کم برخوردار فاز جدید خدمت رسانی پزشکی در قالب طرح شهید رهنمون آغاز خواهد شد.  دکتر عیسی مالمیر رئیس سازمان بسیج […]

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ اظهار داشت: به مناسبت هفته بسیج در روز ۲۹ آبان ماه با حضور سردار یزدی و دکتر رییس زاده در منطقه ۱۷ و همزمان در ۴۰ منطقه کم برخوردار فاز جدید خدمت رسانی پزشکی در قالب طرح شهید رهنمون آغاز خواهد شد.

 دکتر عیسی مالمیر رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس اذعان داشت: تاریخچه بسیج جامعه پزشکی به سال های دفاع مقدس برمی گردد که جراحان و امدادگرانی تحت عنوان تیم های اضطراری دفاع مقدس در جبهه به ارائه خدمت می پرداختند.

وی افزود: بعد از دفاع مقدس افرادب که در جبهه ها حضور داشتند به دنبال تشکلی بودند تا به احیای ارزش های دفاع مقدس در این خصوص بپردازند. به همین منظور در سال ۷۹ گردش کاری در این باره به رهبر معظم انقلاب ارائه و توسط ایشان تصویب شد. این مصوبه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابلاغ شد و منجر به تشکیل سازمان بسیج پزشکی کشور شد.

مالمیر در ادامه گفت: در حال حاضر با توجه به بازنشستگی پیشکسوتان در نیروی انسانی قدری دچار مشکل شده ایم که باعث افت در ماموریت های بسیج جامعه پزشکی شده است. جذب بسیجیان تحصیلکرده به عهده معاونت بهداشت و درمان سپاه پاسداران است و بسیج جامعه پزشکی جذب نیروهای بسیجی در دانشگاه های علوم پزشکی را ملاک قرار داده است.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ اظهار داشت: ارتباط پزشکان با مردم در مقابل سایر اقشار مداوم است و از این نظر قابل اهمیت است. سازمان بسیج جامعه پزشکی بر اساس این ارتباط گسترده، طرحی را به نام شهید رهنمون راه اندازی کرده است که یکی از طرح های شش گانه اعتلای بسیج است که در حضور سردار غیب پرور نیز عنوان شده است.

وی افزود: مهمترین ماموریت بسیج جامعه پزشکی در فاز تثبیت خدمات رسانی به مناطق کم برخوردار در مناطق برون مرزی و درون مرزی بود که این موضوع تحت عنوان بیمارستان های ثابت و درمانگاه های تک تخصصی پیگیری می شد. در حال حاضر در راستای بهره وری در مدیریت امداد و درمان به دنبال خدمت رسانی مداوم توسط تیم های ثابت در تهران و سایر استان ها هستیم.

مالمیر با اشاره به نقش محوری مساجد اظهار داشت: در گذشته مساجد پایگاه های رفع نیاز مردم بودند و اکنون محور تمام فعالیت ها باید در مسجد متمرکز شود. به این ترتیب اطلاعات اولیه مراجعین در هر منطقه دریافت می شود و به مبادی ذی ربط ارجاع داده می شود. در راستای این سیاست، طرح شهید رهنمون به مساجد ارجاع داده شد و در حال حاضر ۱۰۰ تیم ذیل این طرح در تهران بزرگ و در نقاط ثابت مشغول فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد: اولویت طرح شهید رهنمون، خدمت رسانی به مناطق محروم است اما به سایر شهروندان نیز خدمات ارائه می شود. در حال حاضر عمده فعالیت ها در مناطق ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ صورت می گیرد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در خصوص  تحریم های ثانویه آمریکا و کمبود برخی از داروها در ایران گفت: مدیریت دارو در ایران برخلاف کشورهای اروپایی که توسط بخش خصوصی اداره می شود، تحت نظر حاکمیت است. هلدینگ دارویی در ایران توسط سازمان تامین اجتماعی، بانک ملی، بنیاد برکت و زیر نظر حاکمیت اداره می شود.

وی خاطرنشان کرد: بیش از نود درصد داروها در ایران تولید می شود اما آنچه مورد بحث است  API(ماده موثر دارویی) است. بخشی از API وارداتی است و البته به گفته مهندس اختراعی رئیس سندیکای مواد اولیه دارویی کشور، پتانسیل تولید تمام API مورد نیاز در ایران وجود دارد. اما به دلیل وجود مافیای دارویی در کشور همچنان شاهد واردات ماده موثر دارویی هستیم.

وی تاکید کرد: ۸۰ درصد ارزش ریالی دارو مربوط به ۱۰درصد داروی وارداتی است که در کشور تولید نمی شود. در حال حاضر در زمینه دارویی در کشور مشکلی وجود ندارد تنها در خصوص داروهای تک نسخه ای و بیماری های صعب العلاج مشکل خواهیم داشت که با پیگیری های سازمان غذا و دارو این مشکلات به حداقل خواهد رسید.

مالمیر در ادامه بیان کرد: بسیج جامعه پزشکی در خصوص مشکلات دارویی کشور، طی جلساتی که در کارگروه های هیات اندیشه ورز برگزار کرده است چالش ها را بررسی و به مراجع ذی ربط، روسای هلدینگ دارویی کشور و سردار غیب پرور ارجاع داده است. امیدواریم مشکلات موجود با هماهنگی های صورت گرفته به حداقل برسد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ درباره برنامه های این سازمان در هفته بسیج اظهار داشت: به مناسبت هفته بسیج در روز ۲۹ آبان ماه با حضور سردار یزدی و دکتر رییس زاده در منطقه ۱۷ و همزمان در ۴۰ منطقه کم برخوردار فاز جدید خدمت رسانی پزشکی در قالب طرح شهید رهنمون آغاز خواهد شد. با توجه به ایام هفته وحدت، پزشکان اهل سنت نیز در این طرح با ما همکاری خواهند داشت.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های بسیج جامعه پزشکی، برپایی درمانگاه تک تخصصی چشم با همکاری بیمارستان فارابی در منطقه صالح آباد تهران در ۸ آذر ماه است. افراد در این درمانگاه به صورت رایگان معاینه خواهند شد و مراجعینی که طبق تشخیص پزشک در این معاینات، به عمل جراحی احتیاج داشته باشند به بیمارستان فارابی ارجاع داده می شوند و به صورت رایگان در یک روز مشخص جراحی خواهند شد.

مالمیر در پایان گفت: غبارروبی مزار شهدای جامعه پزشکی و همچنین مسابقات ورزشی بسیج جامعه پزشکی به مناسبت هفته بسیج برگزار خواهد شد. ایستگاه سنجش سلامت در نماز جمعه، دیدار با خانواده شهدای امدادگر و پزشک از دیگر برنامه های سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در هفته بسیج خواهد بود.

 

انتهای پیام//
ارسال دیدگاه