کد خبر: 1120

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ - ۱۰:۰۱

دومین همایش هیات های اندیشه ورز قطب تهران بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ برگزار شد

دومین همایش هیات های اندیشه ورز قطب تهران بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ برگزار شد دومین همایش هیات های اندیشه ورز قطب تهران بسیج جامعه پزشکی با موضوع بررسی تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های آینده و راهکارهای آن، برگزار شد.  دکتر سیدحسن امامی رضوی دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در […]

دومین همایش هیات های اندیشه ورز قطب تهران بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ برگزار شد

دومین همایش هیات های اندیشه ورز قطب تهران بسیج جامعه پزشکی با موضوع بررسی تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های آینده و راهکارهای آن، برگزار شد.

 دکتر سیدحسن امامی رضوی دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در این نشست، گفت: موضوع این همایش، یکی از موضوعات روز کشور است که مجموعه دولت و وزارت بهداشت در حوزه تامین دارو و تجهیزات پزشکی، تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته اند.

وی تصریح کرد: در ماه های آینده با توجه به شرایط کشور، ممکن است در حوزه تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور با مشکلاتی روبرو شویم که در این نشست می توانیم با همفکری به راهکارهای عملی برای برون رفت از آن وضعیت برسیم.

دکتر محمدهادی ایمانیه مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه های علوم پزشکی نیز، نقش بسیج جامعه پزشکی در شرایط موجود کشور را ویژه دانست و اظهار داشت: بسیج جامعه پزشکی در شرایط کنونی، نقش دو طرفه دارد و می تواند کمک هایی به مدیران ارشد کشور در حوزه سلامت و همچنین همکاران خود در جامعه پزشکی کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در مقاطع مختلف در کشور شاهد مشکلاتی در سطح تصمیم گیری در حوزه کلان از جمله اختصاص ارز دولتی برای مسافرت های تفریحی و واردات تلفن همراه و پرداخت یارانه به اقشاری که به آن نیاز ندارند، بوده ایم و بسیج می تواند در این زمینه ها نقش موثری در کمک به تصمیم گیران کشور داشته باشد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: متاسفانه تعداد محدودی از همکاران ما در جامعه پزشکی، گرفتار برخی سوء رفتارها و عملکرد و بی توجهی به شرایط موجود کشور شده اند و با تجویز داروهای گران قیمت و نایاب و یا اقدامات درمانی غیر ضرور بدون توجه به راهنماهای بالینی و منابع علمی جدید دنیا، به مردم و نظام سلامت، آسیب می زنند.

نماینده وزیر بهداشت در شورای آموزش پزشکی و تخصصی یادآور شد: پیشنهاد داده ایم تا یک قرارگاه در حوزه سلامت با همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط با حوزه سلامت از جمله بیمه ها، بخش خصوصی، خیریه ها، هلال احمر و نیروهای نظامی از جمله سپاه و ارتش تشکیل شود تا هر لحظه، اتفاقات حوزه سلامت در کشور را رصد کند.

دکتر ایمانیه ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داروهای گیاهی و کشت گیاهان دارویی، گفت: کشور ما سرزمین حاصلخیزی است که در شرایط کم آبی، کشت گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش اشتغال، کاهش وابستگی و افزایش صادرات و ارز آوری برای کشور، موثر باشد.

وی اظهار داشت: تحریم ها می تواند برای کشور فرصت باشد و در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی، می توانیم بین استان های کشور، تقسیم وظایف کنیم. برای مثال اخیرا لامپ اشعه ایکس با همکاری شرکت صنایع الکترونیکی شیراز (صا شیراز) در کشور ساخته شد و ایران به عنوان هفتمین کشور دنیا توانست به تولید این محصول بپردازد.

مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه ها یادآور شد: امروز، زمان اجرای نظام ارجاع مبتنی بر راهنماهای بالینی است و نظام ارجاع می تواند میزان آزمایش ها و اقدامات تشخیصی و درمانی را کاهش دهد. در شرایط کنونی، راهی غیر از اجرای نظام ارجاع و الکترونیکی کردن فرآیندها و پرونده های سلامت نداریم.

همچنین در این نشست رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ و همچنین نمایندگانی از سازمان تامین اجتماعی، سازمان جمعیت هلال احمر، سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی حضور داشتند.

ارسال دیدگاه