- سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ - http://mmst.ir -

کارگاه آموزشی ” سلامتی برای همه با رویکرد آماری بیماری های شایع ” در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

کارگاه آموزشی ” سلامتی برای همه با رویکرد آماری بیماری های شایع ” به مناسبت هفته سلامت و با شرکت کارکنان شاغل در بخش های مختلف دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

دکتر ” رضا ضرابی تبریزی ” بعنوان مدرس این کارگاه آموزشی ، با توجه به محوریت نگرش ” سلامت برای همه ” که در شعار امسال هفته سلامت گنجانده شده ضمن بررسی آماری وضعیت مهمترین بیماری های واگیر و غیرواگیر در ایران و جهان ، اطلاعات مربوط به عوامل پرخطر ، راه های کنترل آنها و طرق پیشگیری از این بیماری ها را برای شرکت کنندگان بیان داشت.

دکتر ضرابی در بخش بیماری های واگیردار ، به نتایج بررسی های آماری در خصوص بیماریهای عفونی هپاتیت B و C ، ایدز ، مالاریا ، سل و پنومونی و نکات مهم در ارتباط با کنترل عوامل بیماری زا و پیشگیری از آنها اشاره کرد.

وی در بخش ارائه نتایج بررسی های انجام شده در خصوص بیماری های غیرواگیر نیز، وضعیت آماری و نکات مهم در خصوص بیماری های قلبی – عروقی (دارای بیشترین بیمار در این گروه) ، سرطان ها ، بیماری های تنفسی و دیابت را بیان داشت.

وی ، ” افزایش فشار خون ، افزایش چربی خون و دیابت ” را از جمله عوامل مهم خطرساز در بیماری های غیرواگیر برشمرد و افزود: این مشکلات عمدتا در اثر عدم کنترل وزن ، عدم تحرک ، مصرف سیگار ، دخانیات و الکل و همچنین ، مصرف غذاهای ناسالم بروز می کنند که نهایتا منجر به ابتلای فرد به بیماری های غیرواگیر می شوند.