کد خبر: 747

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۱۱:۲۱

برگزاری کارگروه آموزش و ارتقای سلامت با حضور اعضای مرکز بهداشت جنوب تهران

در نشست کارگروه آموزش و ارتقای سلامت این هفته مقرر شد تا اعضای نشست ایده و نظرات خود را به منظور پیشبرد اهداف برای بسیج جامعه پزشکی ارسال کنند. به گزارش خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ نشست کارگروه آموزش و ارتقای سلامت بسیج جامعه پزشکی صبح امروز به ریاست خانم فقیه نصیر و […]

در نشست کارگروه آموزش و ارتقای سلامت این هفته مقرر شد تا اعضای نشست ایده و نظرات خود را به منظور پیشبرد اهداف برای بسیج جامعه پزشکی ارسال کنند.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ نشست کارگروه آموزش و ارتقای سلامت بسیج جامعه پزشکی صبح امروز به ریاست خانم فقیه نصیر و اعضای کارگروه در مرکز بهداشت جنوب تهران برگزار شد.
در ابتدا خانم لیدا فقیه نصیر، رئیس این کارگروه جلسه را با این پرسش که باید بدانیم در طرح تحول سلامت بسیج چه کاری می‌تواند انجام دهد، آغاز کرد و از اعضا درخواست کرد تا مشکل طرح تحول سلامت در کل و در منطقه ۱۹ را بیان کنند.
آذر جهانبانی، مسئول بهداشت خانواده کارگروه آموزش و ارتقای سلامت گفت: اگر بسیج برنامه هفتگی سلامت مردان یا زنان را فصلی یک بار یا ماهی یک بار اجرایی کند و یا مرکز ارجاعی داشته باشیم که آزمایشات با تخفیف یا رایگان برای مردم انجام شود، مشکلات زیادی حل خواهد شد.
در ادامه لیدا فقیه نصیر بیان کرد: اگر در منطقه ۱۹ یا ۱۷ که کم برخوردارهستند، بتوانیم از طریق بسیج ۴۵ روز یک بار اطفال، زنان و داخلی داشته باشیم تا مردم با خدمات ما آشنا، سپس برخوردار شوند، پیشنهاد خوبی است.
زهرا صادقیان مهر، مسئول آموزش و بهداشت مرکز بهداشت جنوب نفر بعد بود که سخنانی را مطرح کرد و پیشنهاد داد: اگر برای ارجاعات فوری تصمیم گیری شود تا با قیمت پایین یا رایگان خدمات ارائه شود، اتفاق مثبتی خواهد افتاد.
شهلا حریریان، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت جنوب متذکر شد: اطراف اتوبان امام علی (ع) پر از جمعیت شده و پساب فاضلاب این منطقه به پای زمین‌های کشاورزی جنوب می‌رود؛ پساب مغازه‌ها نیز مشکلات حادی را برای منطقه مرتضی گرد ایجاد کرده و جمعیت آنجا آب خوبی ندارند که همین امر باعث احداث چاه توسط برخی از مردم شده است.
وی تصریح کرد: ما نیاز به فرهنگ سازی و آموزش درباره آب، سلامت مواد غذایی یا دخانیات داریم؛ باید مضرات دخانیات در مدارس آموزش داده شود.
زهرا شاقلانی، مسئول مدارس مرکز بهداشت جنوب در ادامه نشست یادآور شد: جوانان دانشجو را می‌توانیم از طریق دانشگاه جذب کنیم اما با آموزش غیر دانشجویان مشکل داریم؛ آموزش بیماری واگیردار (مانند ایدز) از لحاظ حراست مشکل ایجاد کرده است؛ بنابراین در مدارس زیاد آموزش داده نمی‌شود.
مرضیه مینایی پور، مسئول خواهران بسیج جامعه پزشکی گفت: تصمیم گرفته شده که آموزش در زمینه ایدز به روحانیون آموزش داده شود سپس این بیماری در مدارس سربسته به دانش آموزان آموزش داده شود.
در بخش دیگری از نشست دکتر احد گوارا، مسئول بیماری‌های مرکز بهداشت جنوب تهران خاطرنشان کرد: باید محتوای آموزشی بررسی شود و اینکه آیا ما می‌خواهیم که بگذاریم فرد به ایدز آلوده شود بعد به فکر درمان و آموزش بیافتیم؟!
فقیه نصیر، در تایید سخنان دکتر گوارا بیان کرد: آموزش و دانستن حق است و ما باید حق را ادا کنیم؛ اما اینکه با چه فنی و ملاحتی باشد این نیز مهم است؛ ما باید مدارسی با نام «امین» داشته باشیم؛ چرا که آگاهی حق مردم و دانش اموزان است.
گوهر خواجه وند، مسئول بحران مرکز بهداشت جنوب تهران در این نشست سخنانی را مطرح کرد و گفت: ما بحران را جدی نمیگیریم تا زمانی که بلایی به سرما بیاید و در آن موقع ما هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم؛ در منطقه ۱۹ قرار است که برای مترو آزادگان که کانکس اورژانس فعال شود و بسیج می‌تواند این موضوع را پیگیری کند.
سعیده مصطفوی، مسئول سلامت روان مرکز بهداشت جنوب در ادامه اذعان کرد: باید مناطق آسیب خیز شناسایی شود و در این باره مداخلات اجتماعی محور در دستور کار است؛ باید مشخص شود که برای بیمار روان از ابتدا چه کاری می‌توان کرد.
وی تصریح کرد: اگر در نظام ارجاع و در راستای طرح «دستهای مهربان» یک روان پزشک یا مددکار وجود داشته باشد، موثر خواهد بود.
مصطفوی، ادامه داد: اگر بسیج بتواند هماهنگی را ایجاد کند و فرزند آوری را الویت قرار داده است، باید طرح مدارس «امین» به شکل اتصال با روحانیون برقرار باشد و همکاری اتفاق بیافتد.
فقیه نصیر، مسئول جلسه در ادامه سخنان سعیده مصطفوی گفت: باید طرح مدارس «امین» راه بیافتد و ما مطالب راجع به ایدز را در اختیار روحانیون قرار دهیم، آنان مطالب خود را جمع آوری کنند و با هماهنگی با ما مطالب را به دانش آموزان ارائه دهند تا مطلب به بیراهه نرود.
وی تاکید کرد: ما حد انتظاری درباره بیماریهای غیر واگیر داریم و باید ۱۵ درصد موجود را شناسایی کنیم.
سید عبدالله میراسماعیلی، مسئول بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت جنوب در بخش دیگری از نشست خاطرنشان کرد: در بحث بهداشت حرفه ای آنچه که غیر بارزس می‌تواند انجام دهد اینکه اگر بتوانیم متخصص داخلی، اورولوژی و ای ام تی داشته باشیم که این امر بسیار کمک خوبی به مردم منطقه است.

دکتر حسین دهقان، متخصص دهان و دندان مرکز بهداشت جنوب اظهار کرد: بسیاری از مردم نمی‌دانند که مراکز بهداشت و درمان بخش دهان و دندان دارد؛ اگر اطلاع رسانی شود تا مردم حضور داشته باشند به ویژه آقایان که کمتر اطلاع دارند، اتفاق مثبتی است.
زهرا صادقیان مهر، مسئول آموزش بهداشت مرکز بهداشت جنوب یادآور شد: سطح سواد مردم در منطقه ۱۹ پایین است، اتباع افغاستانی در این منطقه زیاد، و دارای زاد و ولد زیاد هستند که می‌توانند بیماریهای بیشتری را به فرزندان ایرانی منتقل کنند اما اگر سلامت کودکان آنان نیز تامین شود، به سلامت فرزندان ما آسیبی نمی‌رسد.
وی ادامه داد: سالهاست که با ۵ حوزه علمیه خواهران کار می‌کنیم و تلاش کردیم برای هر ترم ۲ جلسه آموزشی برگزار کنیم اما برای فرستادن پزشک به حوزه علمیه مشکل داریم، چون این پزشکان الزاما پوشش چادر ندارند؛ با این وجود حوزه‌های علمیه اعلام می‌کنند که ما خود پزشک داریم!
صادقیان مهر، تصریح کرد: ما کتاب (جوانان) را برای حوزه فرستادیم اما مشکلاتی پیش آمد؛ قرار شد که پس از مطالعه کتاب توسط مسئولان برای سایر حوزه‌های علمیه ارسال شود اما کتابها پس فرستاده شد.
فاطمه رحیمی، مسئول آموزش بهداشت مرکز بهداشت جنوب در ادامه نشست اظهار کرد: خود مراقبتی سازمانی و خود مراقبتی اجتماعی مدنظر ما قراردارد؛ در برنامه شورا یاری‌ها باید از هر سازمان و منطقه یک نفر نماینده باشد تا مطالبات توسط اعضا مورد پیگیری قرار گیرد.
وی ادامه داد: در منطقه ۱۹ بهداشت بسیار بالا نیست چون پرجمعیت است و پدیکولوز(شپش) همچنین فشار خون باید پیگیری شود.
سیما بادپر، مسئول تغذیه مرکز بهداشت جنوب در بخش دیگری از نشست گفت: ما یک سری کودکان تحت حمایت داریم که از طریق کمیته امداد حمایت می‌شوند؛ آیا بسیج می‌تواند به زنان باردار به ویژه افغانستانی‌ها کمک کند چرا که به آنان هیچ کمکی نمی‌شود
وی تاکید کرد که باید پایش رشد کودکان ایرانی زیر ۶ سال در منطقه ۱۹ انجام شود.
زهرا حضرتی، عضو بسیج جامعه پزشکی دانشگاه تهران متذکر شد: در دانشگاه تهران اکیپ رایگان با محوریت در سه شبکه بهداشت در اواسط ماه اعزام می‌شود که به شکل داخلی، تک تخصصی یا چند تخصصی در شهرری، اسلام شهر و ناحیه جنوب خدمات ارائه می‌دهد و در منطقه امام علی (ع)، مرتضی گرد و امام صادق (ع) همچنین مراکز کم برخوردار منطقه ۱۹ هر ماه یک بار اکیپ اعزام می‌کنیم.
معصومه درگاهی، از مرکز بهداشت شمال تهران خاطرنشان کرد: بسیج در سراسر کشور گستردگی دارد و در پایین‌ترین و کوچکترین سطح که خانواده است، نفوذ دارد و وابسته به چپ و راست نیست.
وی ادامه داد:هزینه‌های اقتصاد در سلامت و شاخص‌های آن با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیست و بسیاری از مردم به جز یک رده خاص، باقی در هزینه‌های درمانی مشکل دارند.
درگاهی، یادآور شد: مردم باید در ابتدا خود با بیماری پیشگیری کنند و آن را کنترل کنند و یا اینکه یاد بگیرند چه زمانی لازم است که به پزشک مراجعه کنند؛ باید برنامه «سفیر سلامت» را از طریق مساجد، مدارس و غیره گسترش داد و هر جا که لازم شد بسیج جامعه پزشکی وارد شود.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه