کد خبر: 1181

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ - ۱۱:۰۵

برای پزشکان در ارائه خدمات پاراکیلینیک به بیماران ظرفیت تعریف شود

یک فوق تخصص اعصاب کودکان گفت: با برنامه ریزی لازم، سیستم بیمارستانی ریل گذاری شود تا تجویز خدمات پاراکیلینیک از سوی پزشک از یک حد مجاز فراتر نرود و ظرفیتی برای پزشک در نظر گرفته شود.   دکتر امین شاهرخی، فوق تخصص اعصاب کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ درباره […]

یک فوق تخصص اعصاب کودکان گفت: با برنامه ریزی لازم، سیستم بیمارستانی ریل گذاری شود تا تجویز خدمات پاراکیلینیک از سوی پزشک از یک حد مجاز فراتر نرود و ظرفیتی برای پزشک در نظر گرفته شود.

 

دکتر امین شاهرخی، فوق تخصص اعصاب کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ درباره افزایش خدمات پاراکیلینیکی در ایران گفت: آن چیزی که امروزه در جامعه ما اجرایی می‌شود طرح تحول سلامت است و با وجود مزایای خوب که دارد شامل کاهش تعرفه‌های درمانی برای بیماران و اقشار ضعیف جامعه، یک سری معایب و عوارض نیز دارد که از جمله آن می‌توان به پایین آمدن هزینه‌ها اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: این روش باعث شده که پزشکان به راحتی برای تجویز موارد پاراکیلینیکی دست به قلم شوند.

 

شاهرخی، با بیان اینکه در بسیاری از موارد درخواست خدمات پاراکیلینیکی دو جانبه است، تصریح کرد: از یک سو به دلیل طرح تحول سلامت پزشک برای درخواست این نوع خدمات تمایل پیدا می‌کند و از سوی دیگر بیماران این درخواست را از پزشک دارند.

 

وی در ادامه افزود: به این شکل در بسیاری از موارد ما با عوارض مواجه خواهیم بود به دلیل اینکه در بسیاری از موارد ضرورتی برای خدمات پاراکیلینیکی وجود ندارد.

 

آگاهی رساندن به بیماران و واقعی کردن تعرفه‌های پاراکلینیکی باید مورد توجه باشد

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره کاهش و مناسب سازی ارائه خدمات پاراکیلینیکی در کشور گفت: بهره برداری مطلوب از این موضوع یک همت همگانی را طلب می‌کند؛ از یک سو آگاهی رساندن به بیماران و از سوی دیگر واقعی کردن برخی تعرفه‌های پاراکلینیکی از جمله نکاتی است که در این باره باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد: سیاست گذاران کلان باید به شکلی برنامه ریزی کنند تا آماری در دست داشته باشند و با برنامه ریزی لازم، سیستم بیمارستانی ریل گذاری شود تا تجویز خدمات پاراکیلینیک از سوی پزشک از یک حد مجاز بالاتر نرود و ظرفیتی برای پزشک در نظر گرفته شود.

 

این فوق تخصص اعصاب کودکان در پایان خاطرنشان کرد: باید با آگاه سازی مردم از دریافت خدمات هدر رفت هزینه‌ها را کاهش دهیم و این امور مربوط به سیاست گذاران نظام سلامت است.

انتهای پیام/

 

 

ارسال دیدگاه